French (Fr)Polish (Poland)

Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Paryżu


Cykl koncertów « De Varsovie à Paris – Rencontre des Jeunes Talents »
Program koncertu (5 grudnia 2010)

Aleksandra Resztik - sopran
Piotr Latoszyński - fortepian


Karol Szymanowski - "Słopiewnie" op. 46 słowa Julian Tuwim:

1. Słowisień

2. Zielone słowa

3. Święty Franciszek

4. Kalinowe dwory

5. Wanda

Karol Szymanowski - 4 pieśni z cyklu "Pieśni księżniczki z baśni" op. 31 słowa Zofia Szymanowska:
1. Samotny księżyc
2. Słowik
3. Złote trzewiczki 
4. Pieśń o fali

*************************************

Piotr Latoszyński - fortepian


Fryderyk Chopin - 4 Scherza:
nr 1 h-moll op. 20
nr 2 b-moll op. 31
nr 3 cis-moll op. 39
nr 4 E-dur op. 54

Aleksandra Resztik - sopran
Piotr Latoszyński - fortepian


Fryderyk Chopin - Wiosna
Fryderyk Chopin/Pauline Viardot - 2 Mazurki:

1. Seize ans

2. L'oiselet

Claude Debussy - "Quatre chansons de jeunesse":

1. Pantomime

2. Claire de lune

3. Pierrot

4. Apparition

 
Koncert 5 grudnia 2010
Aleksandra Resztik urodziła się w Warszawie. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 7 lat, w klasie fortepianu. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem PSM II stopnia im. F. Chopina w klasie śpiewu prof. Jadwigi Skoczylas. W tym samym roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zdzisławy Donat, które ukończyła również dyplomem z wyróżnieniem. W październiku 2006, kontynuując studia na UMFC, wyjechała na roczne stypendium do École Normale de Musique w Paryżu (klasa śpiewu Mme Isabel Garcisanz), a w sezonie 2007/2008 odbyła dziesięciomiesięczny staż w studiu operowym Cnipal w Marsylii. W 2009 roku uzyskała również dyplom Studium Pedagogicznego UMFC. Aleksandra Resztik uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, gdzie pracowała m.in. z Olgą Pasiecznik, Bożeną Harasimowicz, Januszem Niziołkiem, Barbarą Schlick, Jeanem-Philippem Lafontem, François Le Roux, Silvaną Dussmann, a w ramach Cnipal z Mady Mesplé, Yvonne Minton i Tomem Krause. Pracowała również z prof. Heleną Łazarską. Jeszcze w trakcie studiów była Adelą w „Zemście Nietoperza” Straussa, Flaminią w „Il mondo della luna” Haydna i Susanną w „Weselu Figara” Mozarta. Występowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Wałbrzyskiej, Opolskiej, Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2007 roku wystąpiła na Festiwalu Wielkanocnym w Katedrze w Chartres, w czerwcu 2008 uczestniczyła w koncercie „Le Grand Soir des Solistes du Cnipal” z orkiestrą opery marsylskiej pod dyrekcją Dominique’a Trotteina.   Aleksandra Resztik jest stypendystką Banku Société Générale. W ramach tego stypendium nagrała w lipcu 2008 płytę „Soliści”. W marcu 2010 nagrała utwór „Biały walc” Wandy Dubanowicz do słów Krystyny Chudowolskiej, dedykowany Halinie Mickiewiczównie. Nagranie to jest prawykonaniem, a utwór znalazł się na płycie pamiątkowej poświęconej twórczości Wandy Dubanowicz. W grudniu 2009 Aleksandra Resztik została zgłoszona do prestiżowej nagrody - Paszportu Polityki. Jest również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aleksandra Resztik jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz Konkursów „Flame” i „UFAM” w Paryżu. W kwietniu 2009 zdobyła Nagrodę dla Wyróżniającego się Sopranu Koloraturowego w XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Aleksandra Resztik jest również laureatką Drugiej Nagrody w konkursie J:Opera w Jennersdorfie, w Austrii. W czerwcu 2009 Aleksandra zadebiutowała rolą Damigelli w „L’incoronazione di Poppea” Claudio Monteverdiego w Opéra National de Bordeaux (Francja). We wrześniu 2010 była Barbariną w projekcie agencji artystycznej Voice Impress „Wesele Figara na kresach” W. A. Mozarta, pod dyrekcją Andrzeja Borzyma jr.

Piotr Latoszyński urodził się 17 kwietnia 1981 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. Nie kończąc średniej szkoły muzycznej, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Akademię tę ukończył z wyróżnieniem w 2006 roku. W latach 2007-2010 kontynuował studia muzyczne w Robert Schumann Hochschule w Dusseldorfie pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia. Podyplomowy wydział fortepianu solowego (Konzertexamen) ukończył z z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje studia pianistyczne pod kierunkiem profesora Piękosia w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m. in. w: Hamamatsu International Piano Academy (Japonia), Santa Barbara Summer School & Festival (USA), Meisterkurs fuer Musik w Zurichu (Szwajcaria),w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie (Polska), Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt (Niemcy). Na kursach kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów takich jak : Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Rudolf Buchbinder, Kevin Kenner, Yves Henry, Yvonne Lee, Jerome Lowenthal. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie (2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe (2004). W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy. Piotr Latoszyński brał wielokrotnie udział w festiwalach muzycznych, m. in. w Międzynarodowym Festiwalu w Mariańskich Łaźniach (2006), Festiwalu chopinowskim w Nohant (2008), Ruhr Klavierfestival (2008). Koncertował w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

 
Koncert 7 listopada 2010
 
Program koncertu (7 listopada 2010)

Andrzej Karałow - fortepian

Joseph Haydn - Sonata c-moll  Hob. XVI/20

Robert Schumann - Fantasiestucke, op. 111                   

                    - Toccata C-dur, op. 7                        

Andrzej Karałow - fortepian                   

Maria Czerwińska - skrzypce                   

Maria Ślipska - wiolonczela 

Andrzej Karałow - Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę 'Trip to the Source of Night' (2009)                    

 *******

Andrzej Karałow - fortepian

Fryderyk Chopin - Ballada g-moll, op. 23                             

                           - Sonata h-moll, op. 58:                   

                           - Allegro maestoso   

                           - Scherzo: Molto vivace  

                           - Largo  

                           - Finale: Presto non tanto; Agitato                       

 
Koncert 7 listopada 2010

Andrzej Karałow naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w szkole im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Do jego osiągnięć należy I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie im. M. Magina w Paryżu, II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Konzerteum w Atenach, III Nagroda w Konkursie im. K. Szymanowskiego w Warszawie, II Nagroda w Konkursie Duetów Fortepianowych w Toruniu. Koncertował w Żelazowej Woli, Atmie, Pałacu Branickich (Białystok), Pałacu Szustra (Warszawskie Towarzystwo Muzyczne), Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego, Sali UNESCO (Paryż), Palais Ferstel (Wiedeń). Co roku bierze udział w Kursach Muzyki Dawnej w Białymstoku oraz Mistrzowskim Kursie Pianistycznym w Oxfordzie. W tym roku dostał się na Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina z pierwszymi lokatami na specjalność kompozycja i fortepian. Jest  studentem prof. Bronisławy Kawalli.

 

Maria Czerwińska urodziła się w 1992 roku w Warszawie. Edukację muzyczną oraz naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. W wieku lat 6 podjęła naukę gry na skrzypcach w klasie p. Bożeny Bindy-Maliszewskiej w Zespole Szkół Muzycznych I stopnia im. S. Moniuszki w Warszawie. Następnie kontynuowała naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie, gdzie uczyła się pod kierunkiem p. Joanny Konopki oraz p. Anny Staniak. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W styczniu 2009 roku współpracowała z RIAS-Jugendorchester grając pod dyrekcją Ariela Zuckermanna w Konzerthaus w Berlinie. W latach 1999-2007 brała udział w Mistrzowskich Kursach Skrzypcowych, gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. Jacka Siemka oraz prof. Marii Słubickiej-Podejko. W 2009 roku uczestniczyła w Europejskich Warsztatach Muzycznych w Kołobrzegu w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej. W latach 2009, 2010 podczas Janowieckich Interpretacji Muzyki im. Jakuba Walaska doskonaliła swoje umiejętności pod okiem prof. Adama Korniszewskiego oraz prof. Jana Staniendy. Wykonując muzykę kameralną pracowała m. in. pod kierunkiem prof. Piotra Reicherta.

 

Maria Ślipska naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 8 lat w PSM I st. w Końskich w klasie mgr Ewy Kucypery. Od roku 2005 była uczennicą w ZPSM Nr4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie; w latach 2005-2008 w klasie mgr K. Mysińskiego, od roku 2008 do 2010 w klasie prof. M. Szmyta i prof. T. Strahla. Obecnie studentka I roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. T. Strahla. Do jej największych osiągnięć należą: I nagroda na III Konkursie im. Luigi Boccheriniego w Zamościu (2007), I nagroda na XXXII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2009), I nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego w Łomiankach (2009), III nagroda na I Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym w Warszawie (2009). Koncertowała w Niemczech, Austrii, Słowacji, na Ukrainie i na Węgrzech. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich: T. Strahla, K. Michalika, D. Połońskiego, A. Orkisza, P. Głombika, Arto Norasa. Od 2007 roku Maria Ślipska jest pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2