French (Fr)Polish (Poland)

Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Paryżu


Artystyczne
Projekcja filmu "Chopin’s Afterlife"

22 października 2009 w Stacji Naukowej PAN odbyła się projekcja filmu Chopins afterlife w obecności pomysłodawczyni i reżyserki Ophry Yerushalmi. Celem projektu, w którym udział wzięli artyści zauroczeni muzyką Chopina, było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym obecnie jest twórczość tego wielkiego kompozytora. Ophra Yerushalmi chciała pokazać różne oblicza Chopina i siłę oddziaływania jego muzyki. W filmie o fascynacji Chopinem i jego geniuszem opowiadają pianiści, kompozytorzy, tancerze, ale również poeta (Adam Zagajewski) czy psycholog. Ophra Yerushalmi starała się pokazać różnorodność dzieł Chopina, zarówno ich romantyczny, jak i rewolucyjny charakter.

 
Koncert poświęcony kompozytorowi Szymonowi Laksowi

21 czerwca 2009 roku publiczność zgromadzona w sali Stacji Naukowej PAN miała przyjemność wysłuchać koncertu, na który złożyły się kompozycje Szymona Laksa w wykonaniu jego syna Julio Laksa (fortepian), Andrzeja Głowienki (tenor) i Darii Birczyńskiej (mezzosopran). Artyści wykonali pieśni do słów polskich poetów: Adama Mickiewicza, Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima.

Szymon Laks urodził się w 1901 roku w Warszawie w rodzinie zasymilowanych Żydów polskich. Studiował matematykę na Uniwersytecie Wileńskim i Warszawskim. W 1921 wstąpił do Konserwatorium Warszawskiego, gdzie uczył się harmonii oraz kontrapunktu i kompozycji. Naukę kontynuował w Paryżu. Działał w Stowarzyszeniu Młodych Muzyków Polaków. W lipcu 1942 roku został deportowany do obozu w Oświęciumiu, gdzie był kopistą i kapelmistrzem obozowej orkiestry męskiej. W październiku 1944 został przewieziony do Dachau, w maju 1945 wrócił do Paryża. Przeżycia obozowe opisał w książce Musiques dun autre monde (Paryż, 1979) i Gry oświęcimskie (Londyn, 1979). W 1961 ponownie zaczął komponować, ale działalność kompozytorską zakończył w 1967. W latach siedemdziesiątych poświęcił się pisaniu i tłumaczeniom.

W swoich kompozycjach Szymon Laks łączył różne gatunki muzyczne, w jego utworach słychać fascynację bluesem, jazzem oraz folklorem żydowskim i polskim.

 
Koncert Anny Destraël (mezzosopran) i Magdaleny Żuk (fortepian) z cyklu De Varsovie à Paris: rencontre de jeunes talents

W ramach muzycznego cyklu De Varsovie ŕ Paris: rencontre de jeunes talents 3 czerwca 2007 odbył się w Stacji koncert Anny Destraël (mezzosopran) i Magdaleny Żuk (fortepian). Anna Destraël urodziła się w 1981 w Tours, gdzie rozpoczęła naukę śpiewu u Mireille Alcantara. Od 2002 doskonaliła swoje umiejetności podczas master-class z Robertem Massardem. Piękno jej głosu, wrażliwość artystyczna i talent sceniczny docenili m. in. José Van Dam i Ewa Ruggieri.

Magdalena Żuk ukończyła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła, pracując m.in. z Kevinem Kennerem (Royal College of Music), Sergio Perticarollim (Sommerakademie Mozarteum), Eugenem Indjiciem (Schola Cantorum, Paris), Lee Kum-Stingiem, Haliną Czerny-Stefańską. Otrzymała wiele nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Obecnie jest stypendystka Royal College of Music w Londynie, gdzie doskonali umiejętności u Kevina Kennera i Davida Burnanda. Ostatnio została laureatką Concerto Competition 2006 Royal College of Music w Londynie.

 
Wieczór poezji Grażyny Wojcieszko

2 lutego 2007 publiczność zebrana w sali konferencyjnej Stacji Naukowej PAN uczestniczyła w wieczorze poezji Grażyny Wojcieszko. Wiersze, określane przez autorkę jako zaangażowane, recytowała znakomita polska aktorka, Anna Nehrebecka. Ilustracją muzyczną były utwory wykonane przez Annę Ciborowską (fortepian) i Cezariusza Gadzinę (saksofon).

Grażyna Wojcieszko urodziła się w 1957 w Bydgoszczy. Zadebiutowała w 2000 zbiorem wierszy W oczekiwaniu. Drugi tomik zatytułowany Karuzela ukazał się w 2005. W swoich oskarżycielskich wierszach, używając skromnych środków poetyckich pisze o mechanizmach manipulacji i sprawowania władzy.

 
Koncert muzyki kameralnej

13 stycznia 2007 w ramach cyklu prezentującego młodych utalentowanych muzyków polskich odbył się koncert muzyki kameralnej, składający się w pierwszej części z recitalu fortepianowego Przemysława Lechowskiego, a w drugiej z pieśni: Bacha, Purcella, Haendela, Schuberta, Straussa, Brahmsa, Williamsa, Wichrowskiego oraz Mahlera w wykonaniu Sebastiana Kaniuka przy akompaniamencie Przemysława Lechowskiego. Publiczność przyjęła artystów entuzjastycznie.

Przemysław Lechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Specjalizuje się w muzyce kameralnej. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczestniczył w wielu konkursach krajowych i zagranicznych - otrzymał m.in. pierwszą nagrodę w Concours Musical de France (2006). Występuje jako solista i akompaniuje śpiewakom operowym. Współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Mazowieckim Centrum Kultury itd.

Sebastian Kaniuk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie i Akademii Muzycznej we Wrocławiu (śpiew). Specjalizuje się w muzyce dawnej, szczególnie w operach i oratoriach. Występuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, a na jego repertuar składają się partie z oper i oratoriów (Bach, Haendel, Mozart) oraz pieśni: Purcella, Schuberta, Brahmsa, Brittena, Szymanowskiego. Współpracuje ze znanymi orkiestrami i dyrygentami (Gabriel Garrido, Jan Tomasz Adamus, Romano Vettori, Ruben Silva, Wojciech Rodek, Tadeusz Zathey).